Сьогодні навчально-тренувальний відділ Сумського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (Центр), без перебільшення, можна вважати одним із найпотужніших в Україні. А передували цьому етапи становлення і послідовність розвитку, накопичення досвіду, постійна напружена, копітка робота – як керівництва Центру, так і працівників відділу.
Трохи історії. Відповідно до наказів Міністерства охорони здоров’я України від 18.03.2005 № 120 «Про організацію навчання медичних та немедичних працівників з надання медичної допомоги в екстремальних ситуаціях» та від 02.03.2009 № 132 «Про організацію навчання окремих категорій немедичних працівників навичкам надання першої невідкладної медичної допомоги», 01.07.2005 на базі Сумського обласного територіального центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (так тоді називався заклад) був створений і нині функціонує навчально-тренувальний відділ (НТВ) підготовки з надання невідкладної медичної допомоги в екстремальних ситуаціях.
Першим завідувачем НТВ (з 2005 по 2009 рік) був лікар Сумської станції Е(Ш)МД Максим Новіков (нині – заступник директора Центру з медичної роботи). Разом з ним працювали лікар-анестезіолог Оксана Мельник і лаборант Наталія Дрюченко. Першим проторювати шлях завжди найважче. Новостворений відділ отримав комплект обладнання, нові манекени, проте на той час не було ні програм, ні методичок, ні лекцій чи відео. Та, власне, й комп’ютерів теж не було. Інструктори НТВ більше працювали інтуїтивно, посилаючись на власний досвід. Підтримували постійний зв’язок з відділом з підвищення кваліфікації управління охорони здоров’я, який обов’язково присилав своїх курсантів у НТВ на цикл занять з невідкладної медичної допомоги. Працівники відділу виїжджали також у відділення швидкої допомоги, які тоді функціонували у складі ЦРБ. Інтерес слухачів надихав, стимулював самовдосконалюватися, шукати  нові форми навчання. Зазвичай НТВ готував медичних працівників до змагань «Кращий за професією». Завдяки такій якісній підготовці медичні сестри постійно посідали призові місця.
У період 2009-2014 років НТВ працював під керівництвом лікаря Каріни Руднікової. Це був переіод реформування служби екстреної медицини, в якій вона брала активну участь.
Відтоді, як Центр очолив обдарований керівник Анатолій Александренко, діяльність НТВ стала для закладу пріоритетною. У 2014 році він запросив на посаду завідувача НТВ лікаря Сумської станції Е(Ш)МД Оксану Скрипченко (нині – завідувач Центральної станції Е(Ш)МД), яка працювала тут до 2016 року і яка значно пожвавила діяльність відділу. Разом з нею працювали лікар Каріна Руднікова (щоправда, кілька місяців), а також  фельдшери-сумісники Валентин Циганенко і Олег Петрановський. З практичних курсів щодо надання реанімаційної допомоги, відповідно до європейських стандартів, які організував Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України, та з курсів з основ тактичної медицини, проведених громадською організацією «Медсанбат», Оксана Вікторівна повернулась окриленою, з бажанням ділитися отриманими знаннями. Розпочалася активна робота: навчання і майстер-класи для лікарів і фельдшерів Центру, численні виїзди у підрозділи в регіони. На заняття, окрім працівників служби «103», часто приходили співробітники різних лікувальних закладів, які бажали освіжити свої знання та отримати практичні навички, тим більше, що це відбувалось у тривожному 2014 році, коли тільки-но розпочалась російська агресія на Донбасі. Користувались популярністю такі заняття у військових частинах, навчальних закладах, на підприємствах і організаціях. Згодом НТВ, за ініціативи фельдшера Валентина Циганенка, створив сайт відділу, де із просвітницькою метою виставляли фільми та цікаву інформацію щодо надання екстреної медичної допомоги. А у вільний від роботи час працівники відділу власними силами зробили серйозний ремонт свого приміщення, створили належні умови для проведення занять.
До речі, підготовка до перших переможних виступів Ярослава Борисенка у Всеукраїнських змаганнях «Медичні ралі» здійснювалась також під кураторством тодішнього НТВ.
З 2016 року і до сьогодні відділом керує високопрофесійний лікар Світлана Березовська. До неї долучився цілий ряд висококваліфікованих фахівців – лікарів і фельдшерів. І сьогодні це – сильний, яскравий колектив.
Березовська Світлана у 1998 році закінчила Сумський медичний інститут СумДУ за спеціальністю «Лікувальна справа», з 1998 року і до сьогодні працює лікарем Роменської станції Е(Ш)МД, з 2016 року очолює НТВ. Не випадково саме цю людину назначено керувати таким важливим відділом. У ній вдало поєднуються досвід, професійна майстерність, високий фах із лідерськими здібностями, захопленістю справою, вмінням згуртувати колектив. Завдяки невтомності та високій відповідальності Світлани Віталіївни, талантом запалити своїми ідеями інших і втілити їх у життя розпочалася нова віха в історії НТВ.
Борисенко Ярослав у 2007 році закінчив Харківський державний медичний університет за спеціальністю «Педіатрія». З 2009 по 2012 рік – завідувач дитячого відділення Тростянецької ЦРЛ, з 2010 по 2016 рік працює дитячим неврологом поліклінічного відділення Тростянецької ЦРЛ. У 2008-2009 роках Я. Борисенко працював виїзним фельдшером ЕМД відділення швидкої меддопомоги Тростянецької ЦРЛ, з 2009 року – лікарем з медицини невідкладних станів у Тростянецькій підстанції Е(Ш)МД, а з 2018 року – в НТВ та лікарем з медицини невідкладних станів у Центральній станції Е(Ш)МД.
Оскільки Ярослав Борисенко за фахом лікар-педіатр, головним напрямком його діяльності є діти та молодь. Ярослав Володимирович – автор більшості друкованих видань, упроваджених відділом. Разом зі своєю дружиною – висококваліфікованим  фельдшером Оленою Борисенко – вони неодноразові призери та переможці професійних змагань бригад ЕМД різних рівнів. Молоде подружжя поповнило і стало міцним ядром, беззаперечною окрасою навчально-тренувального відділу.
Дзюба Павло у 2015 р. закінчив Сумський медичний інститут за спеціальністю «Лікувальна справа», з 2017 року працював лікарем з медицини невідкладних станів у Роменській станції Е(Ш)МД. Одного разу потрапивши на службу «103», був вражений і водночас зачарований своєю професією.              П. Дзюба невпинно підвищує професійний рівень, а найкращим результатом його зусиль є численні призові місця та перемоги у професійних змаганнях з міжнародною участю, підготовка команд-переможниць і створення друкованих видань. У НТВ трудиться з 2019 року.
Перун Олег познайомився з екстреною медициною  у 2010 році,  коли ще починав працювати санітаром виїзної бригади Е(Ш)МД, одночасно  навчаючись у Сумському медичному інституті за спеціальністю «Лікувальна справа». І до цих пір, уже ставши у 2017 році справжнім лікарем невідкладних станів Центральної станції  Е(Ш)МД,  закоханий у свою роботу, вдосконалює здобуті знання та успішно передає їх молодому поколінню. У НТВ працює з 2017 року.
Курило Антон закінчив Сумський медінститут у 2001 році. З 2003 року  працював  лікарем виїзної бригади Е(Ш)МД. З 2005 по 2018 рік Антон Євгенович викладає у Сумському медичному коледжі. З 2018 року працює в навчально-тренувальному відділі. Педагогічний і викладацький досвід, безперечно, став у нагоді інструкторові НТВ. І тому він уміє працювати з аудиторією, блискуче володіє вмінням просто і доступно розповідати про складне. Завдяки зусиллям і невтомній праці А. Курила та інших його колег інструкторський колектив значно розширив свої навчальні можливості за рахунок використання найсучасніших інформаційних технологій.
Кидик Ірина в 1995 році закінчила Харківський державний медичний університет за спеціальністю «Педіатрія», з 1997 року вона – лікар-педіатр-неонатолог відділення інтенсивної терапії новонароджених обласної дитячої клінічної лікарні, з 2008 по 2017 рік – завідувач відділення інтенсивної терапії новонароджених обласного клінічного перинатального центру. З 2018 року працює у НТВ. Ірина Миколаївна досконало володіє сучасними методами  респіраторної терапії. Своїм досвідом ділиться як із колегами-інструкторами, так із слухачами курсів.
Остапенко Юлія після закінчення у 2014 році Харківського державного медичного університету працює лікарем виїзної бригади Охтирської станції Е(Ш)МД, з 2020 року – в НТВ. Незважаючи на молодість, їй притаманні працелюбність, професіоналізм, прагнення постійно навчатись, підвищуючи свою кваліфікацію. У 2019 році команда Ю. Остапенко стала призером традиційних змагань «Спадщанські медичні ралі». Тоді й були помічені лідерські здібності лікаря, вміння передавати практичні навички іншим. А такі риси дуже важливі для інструктора навчально-тренувального відділу.
Борисенко Олена у 2010 році закінчила Лебединське медичне училище, відтоді працювала виїзним фельдшером Е(Ш)МД відділення швидкої меддопомоги Тростянецької ЦРЛ, а згодом – Тростянецької підстанції Охтирської станції Е(Ш)МД. Високий професіоналізм, працелюбність і наполегливість О. Борисенко допомогли їй прокласти шлях до численних перемог у професійних змаганнях бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги і стати з 2018 року старшим фельдшером, прекрасним інструктором НТВ.
Циганенко Валентин після закінчення Сумського медичного училища з квітня 1982 року працює фельдшером у Сумській станції Е(Ш)МД, а з 1996 року й до сьогодні – у складі реанімаційної бригади. З 2014 року – в навчально-тренувальному відділі. Сумлінність, відданість професії, відповідальність – ці та інші риси дуже характеризують Валентина Володимировича, який найдовше із теперішнього складу НТВ працює у відділі. Саме з його ініціативи колись було створено сайт НТВ, який згодом видозмінився і став сайтом Центру. Захоплення інформаційними технологіями сповна реалізовує В. Циганенко разом зі своїми колегами Антоном Курилом, Олегом Перуном та іншими, використовуючи в навчальному процесі систему дистанційного електронного навчання «MOODLE», систему корпоративної діяльності підприємства «ZIMBRA», власного веб-порталу Центру тощо.
Тюрін Олександр у 1971 році закінчив Лебединське медичне училище ім. проф. М.І. Сітенка. З лютого 1972 року працює в системі екстреної медичної допомоги: спочатку – відділення «Екстреної і планово-консультативної медичної допомоги» (санавіації) Сумської обласної клінічної лікарні. З грудня 1980 року – старшим фельдшером. У 1998 році, під час створення на базі відділення «Екстреної і планово-консультативної медичної допомоги» – «Територіального центру екстреної медичної допомоги», – працює до липня 2011 року на посаді старшого фельдшера цього Центру. З вересня 2015 року Олександр Іванович – фельдшер з медицини невідкладних станів навчально-тренувального відділу.     
О. Тюрін має вищу кваліфікаційну категорію «Лікувальна справа (невідкладні стани)» з 1987 року. Цього ж року йому присвоєно звання «Почесний донор України». Медик нагороджений Почесними грамотами та Грамотами Міністерства охорони здоров'я України, Сумської обласної ради, управління охорони здоров'я Сумської облдержадміністрації, КНП СОР «Сумський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». У 2020 році брав участь у конкурсному відборі на відзнаку за професіоналізм та милосердя «Орден Святого Пантелеймона» і був нагороджений Дипломом за перемогу в Регіональному відборі в номінації «Найкращий медичний працівник». О.І. Тюрін – старійшина відділу, який щедро ділиться своїм багатим досвідом із молодшими колегами.
Отже, кожен член колективу – яскрава, непересічна особистість. І як результат такої співпраці сузір’я особистостей – діяльність НТВ набрала нових обертів. Сьогодні в Центрі по праву пишаються відділом, оскільки з ним асоціюються невтомна праця, кипуча енергія, креативне мислення.
У 2017 році Центр запровадив активну виїзну форму семінарів-тренінгів у підрозділи станцій Е(Ш)МД, що дало можливість кожному фельдшерові сільської місцевості набути практичних навичок, ознайомитися з принципами роботи медичного обладнання. Особливу увагу навчально-тренувальний відділ Центру став приділяти підготовці водіїв, аби ті могли бути надійними помічниками фельдшерові, який у 75% випадків є єдиним членом бригади швидкої допомоги.
У Центрі проведено низку заходів щодо удосконалення навчально-тренувальної роботи з метою підвищення рівня професійних знань медичних працівників закладу, області та немедичних працівників інших структур і відомств, які за своїми посадовими обов’язками повинні вміти надавати першу невідкладну допомогу.
Наставництво, регулярна підготовка команд Центру до участі та перемог у Всеукраїнських та Міжнародних професійних змаганнях; наукова та методична діяльність; активне впровадження в навчальний процес новітніх технологій… – це лише пунктирне визначення основних аспектів діяльності НТВ.
Працівники НТВ сповнені нових ідей щодо удосконалення діяльності відділу. Нерідко, аби прискорити процес, самі засукають рукави, не цураючись навіть важкої роботи, як було, скажімо, з облаштуванням фотографічної циклорами. «Задумав – зроби!» – таким принципом керуються у відділі. І цей принцип досить ефективний щодо реалізації творчих планів і задумів.